2008 krizini bilen Michael Burry’den SVB’nin iflası ile ilgili ilginç yorum

2008 krizini tahmin etmesiyle bilinen ve hakkında sinema filmleri çekilen ünlü yatırımcı Michael Burry, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ardından yayılan krizin çok hızlı bir şekilde çözülebileceğine inandığını belirtti.

Burry, Amerikan bankacılık sektöründe süregelen çalkantının ekonomi için büyük bir tehdit oluşturmadan kısa ömürlü olabileceğini söyledi. Burry, sonradan sildiği twitinde “Bu kriz çok hızlı bir şekilde çözülebilir. Burada gerçek bir tehlike görmüyorum” dedi.

2016 yapımı ‘The Big Short (Açığa Satış)’ filminde aktör Christian Bale tarafından canlandırılan Burry, geçtiğimiz günlerde SVB’nin çöküşünü 2008 krizi ve 2000 Dot-com balonu ile karşılaştırmıştı.

 

‘KİBİR VE AÇGÖZLÜLÜK’

SVB’nin çöküşünü, 2001 yılında iflas eden ve birkaç üst düzey yöneticinin hapse atılmasıyla sonuçlanan enerji ticareti devi Enron’unkiyle de kıyaslayan Burry, kibir ve açgözlülükle dolu insanların aptalca riskler alarak başarısız olduklarını, hükümetin para basarak onları kurtardığını söyledi.

Burry, daha önce 2008’deki ekonomik kargaşada kilit rol oynayan yüksek faizli mortgage piyasasının krize gireceğini tahmin ederek açığa satış yoluyla büyük paralar kazanmıştı. Bu konuyu anlatan The Big Short filmi de büyük ses getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir