Ne Kadar Bağımlıyız? Türkiye, Aylık Sosyal Medya Kullanımında Dünyada İlk Sıralarda Yer Alıyor!

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, ülkemizdeki sosyal medya kullanımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Eraslan, Türkiye’de internet kullanıcılarının aylık sosyal medya kullanımı ile ilgili verileri gözler önüne serdi. İşte Türkiye’nin sosyal medya raporu…

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknol…

Teknolojinin gelişimi ile beraber hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internet ve sosyal medya kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve günlük hayatta etkin bir rol oynuyor.

Sosyal medya ve dijital güvenlik konularında önemli araştırmalar gerçekleştiren SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan’a göre, bu durum ülkemiz için de geçerli.

Günümüz sosyal medya kullanımı hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Levent Eraslan, bazı önemli verilerle ülkemizdeki sosyal medya popülerliğini gözler önüne serdi.

Sosyal medya kullanımı ile ilgili günümüz verilerini paylaşan Eraslan’ın açıklamalarına göre, Türkiye her yaşta dijital dünyada en çok vakit geçiren ülkelerden biri.

Öyle ki, açıklanan veriler Türkiye nüfusunun yüzde 80’inin sosyal medyada yoğun bir şekilde vakit geçirdiğini ortaya çıkarıyor. Mevcut oran, 18 yaş üstü gençler için yüzde 95’e kadar çıkarken, 60 yaş üstü kullanıcılar adına da oldukça fazla.

DataReportal’ın yayınladığı verilere göre, 2023 yılı itibariyle Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 87’si en az bir sosyal medya platformunda kayıt olmuş durumda.

Platform tarafında ise Türkiye’deki internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği sosyal medya Instagram. Meta’nın sevilen platformu ülkemizde 40 milyondan fazla kullanıcıya hizmet sağlıyor.

Eraslan’a göre Instragram’ın ardından en çok kullanılan platformlar sırasıyla WhatsApp, Twitter, ve Youtube.

Türkiye’deki aylık ortalama kullanım süreleri ise birçok ülkeden daha fazla. Türk kullanıcılar Instagram’da ortalama 21.4 saat vakit geçirirken, ikinci platform WhatsApp için 11 saate yakın bir süre harcanıyor.

Ülkemiz, söz konusu süreler ile sosyal medya kullanımında dünyada 15.sırada yer alıyor. Yüzde 83’lük internet kullanım oranıyla Türkiye, diğer birçok ülke gibi sosyal medya ve dijital dünyaya bağımlı durumda.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz günlük olarak sosyal medyada ne kadar vakit harcıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir