Sınırları Çok Geniş Olmamasına Rağmen Güçlü Bir Ekonomiye Sahip Olan 10 Şehir Devleti

Bir devletin güçlü bir ekonomi ile yükselmesi geniş sınırlara sahip olması şartını beraberinde getirmiyor. ‘Bu mümkün mü?’ diye düşünüyorsanız, sizi içeriğimize alalım! ?

1. Singapur

Böyle bir listede Singapur’un ilk sırada olmasına şaşmamalı! Dünya çapında ticaret için önemli bir yere sahip olan Singapur, limanları ve teknoloji sektörüyle öne çıkıyor.

2. Monako

Monako’nun ekonomisini güçlendiren şeylerin başında turizm sektörü geliyor. Eğlenmek isteyenlerin tercih ettiği Monako, dünyanın en zengin ülkelerinden biri.

3. Vatikan

Vatikan’ın güçlü ekonomisinin sebebini bulmak aslında çok da zor değil. Katolik Kilisesi’nin merkezi olan Vatikan, dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin ilgisini çekiyor.

4. Lüksemburg

Yatırım fonları ve sigortacılık gibi alanlarda uzmanlaşmış bir şehir devleti olan Lüksemburg, bu yolla en güçlü ekonomilerden biri olmayı başardı.

5. Andorra

Andorra’nın ekonomisini güçlendiren şeylerin başında turizm ve perakende işleri geliyor. Böyle mükemmel bir doğal güzelliğe sahip olduğu düşünüldüğünde turizm konusunda gelişmesine şaşırmamalı!

6. San Marino

Büyüleyici yapısı düşünüldüğünde, San Marino’da da turizmin ekonomiye katkısına şaşırmamak lazım. Tabii San Marino’nun ekonomisine katkı yapan bir başka şey de tekstil.

7. Brunei Sultanlığı

Petrol ve doğal gaz rezervleri sayesinde oldukça güçlü bir ekonomiye sahip olan Brunei Sultanlığı, bu kaynaklarla zenginliğine zenginlik katıyor.

8. Dubai

Brunei Sultanlığı gibi Dubai de petrol rezervleri sayesinde güçlü bir ekonomiye sahip oldu. Güçlenen ekonomisini enerji, inşaat, finans ve turizm sektörlerinde gelişerek daha da katkı sağladı.

9. Hong Kong

En çok nüfusa sahip olan şehir devleti Hong Kong, Asya’nın finansal ve ticari merkezlerinden biri.

10. Lihtenştayn

Verdiği finansal hizmetler ve sanayi sektöründeki çalışmalarıyla Lihtenştayn’ın ekonomisi güçlendi. Ayrıca insana kendisini masalda gibi hissettiriyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir