Yunanistan seçime gidiyor: İstifaların arkasında Miçotakis’in partisi mi var?

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılacak erken parlamento seçimleri yaklaşırken, ülkenin ikinci büyük sağ partisi Helen Çözümü’nden üst düzey istifalar geldi. Komşu ülke basınında ve siyaset kulislerinde bu istifaların arkasında Başbakan Kiryakos Miçoktakis’in iktidardaki Yeni Demokrasi (YD) partisinin olabileceği konuşuluyor.

Bu bağlamda basına yansıyan haberler, YD’nin tek başına iktidar hedefinden uzaklaşmak istemediği ve aşırı sağın çeşitli unsur ve bileşenleri ile yakınlaşma içinde olduğu yönünde.

HELEN ÇÖZÜMÜ’NDEN İSTİFALAR, KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Yunanistan ikinci büyük sağ partisi Helen Çözümü’nün Genel Başkanı Kiriakos Velopoulos, milletvekilleri Anastasia-Aikaterini Aleksopoulou ve Antonis Milonakis’i, üç milletvekili hakkında çıkan ‘YD partisi ile görüştüklerine’ yönelik iddia ve haberlerin ardından seçildikleri seçim bölgelerinden farklı seçim bölgelerine kaydırdı.

Aleksopoulou ve Milonakis, Velopoulos’un kendilerini başka bölgelere göndermeye karar vermesinin ardından partiden istifa etti. Milonakis daha sonra Velopoulos’u Altın Şafak temsilcileri ile görüşmekle suçladı. Aleksopoulou ise sadece isimsiz bir iftira yayını kanıt olarak gösterilerek seçim bölgesinden uzaklaştırıldığından şikayet etti.

Helen Çözümü Genel Başkanı Kiriakos Velopoulos’un ‘seçimlerden sonra hükümeti kurmak için Miçotakis’in partisinden milletvekili “çalmasını” önlemek üzere harekete geçtiği’ yorumları yapılırken, Başbakanlık, Velopoulos’un ileri sürdüğü Helen Çözümü milletvekillerine yönelik ‘temas’ iddialarını reddetti.

VELOPULOS, ‘İSTİKRARSIZ BİR ORTAK’ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Önceki dönemde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ‘istikrarsız bir ortak’ olarak gördükleri Velopulos ile ortak hükümet kurmayacağını açıklamıştı. İki parti arasında dış politika gibi alanlarda derin görüş ayrılıkları bulunuyor. Miçotakis’in YD’si ABD yanlısı politika güderken Helen Çözümü Rusya’ya yakın bir duruş sergiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı vesilesiyle Helen Çözümü, Rusya yanlısı sağcı seçmenlerin desteğini kazanırken, kuzey Yunanistan’da aşı karşıtı hareketin savunuculuğunu da yaptı. Parti, kuzey Yunanistan’ın bazı bölgelerinde üçüncü parti konumuna geldi.

MİÇOTAKİS, AŞIRI SAĞ SEÇMENE Mİ YÖNELİYOR?

Atina’dan gelen son bilgiler, yaklaşan parlamento seçimlerinde Miçotakis’in Helen Çözümü’nün dışında diğer aşırı sağcı unsurlardan da destek beklediği yönünde. Bazı küçük aşırı sağcı partilerin Yargıtay tarafından seçim dışı bırakılmasının Miçotakis’in işini kolaylaştırdığı yorumları yapılırken, Başbakan 21 Mayıs’taki seçimlere sayılı günler kala eski milliyetçi Başbakan Antonis Samaras’a da yakın duruyor.

Neo-Nazi suç örgütü Altın Şafak’ın liderlerinden İlias Kasidiaris’in partisinin seçim dışı bırakılmasından sonra Yunanistan aşırı sağı Yüksek Mahkeme’nin eski savcı yardımcısı Anastasios Kanellopoulos’un önderliğindeki “EAN” partisi ile seçimlere katılıyor. Atina’daki son bilgilere göre söz konusu oluşum, Başbakanlığın ‘merceği’ altında. Miçotakis son günlerde seçmen kitlesini ‘SYRIZA’nın PASOK ile ve Yanis Varoufakis’in bakanlığında iktidara geri döneceği’ açıklaması ile konsolide etmeye çalışırken, 5 Mayıs’ta ‘milliyetçi seçmenlerin kalesi’ olarak görülen Kalamata’da Samaras’ı öven bir konuşma yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir