Bahçeli: Biden’ın İsrail ziyareti, tarihi bir yanlıştır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Filistin’deki vahşetin her gün yeni boyut kazandığını belirterek, “Bu sıcak ve sarsıcı ortamda ABD Başkanı Biden’ın İsrail’i ziyareti ve aleni destek mesajı vermesi, şiddet ve yıkım operasyonuna taraf olması demektir. Aynı zamanda tarihi bir yanlıştır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından Gazze’deki hastane saldırısı ve ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ziyaretine ilişkin açıklama yaptı. Bahçeli, “Gazze’de, kahredici ve korkunç bir trajedinin bütün komplikasyonları yaşanırken maalesef dünya sessiz ve seyircidir. Acıya ve kana bulanan Gazze’de faal halde olan bir hastaneye dün İsrail savaş uçaklarının hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Vahşet her gün yeni bir boyut kazanmaktadır. Sivil halk katliam ablukasına alınmıştır. Bu sıcak ve sarsıcı ortamda ABD Başkanı Biden’ın İsrail’i ziyareti ve aleni destek mesajı vermesi şiddet ve yıkım operasyonuna taraf olması demektir. Aynı zamanda tarihi bir yanlıştır. Biden’ın İsrail’e gitmesi, akla iki seçenek getirmiştir; ya İsrail saldırılarını doğrudan yönetmektedir ya da Siyonist lobiler tarafından yönetilmektedir. İki seçenek de felakete hizmettir” ifadelerini kullandı.

Biden’ın politikasının sorumsuz ve sağduyudan uzak olduğunu söyleyen Bahçeli, “ABD Başkanı şayet İsrail yerine ilk durak olarak Türkiye’ye gelmiş olsaydı, bu tavır ve tercihten Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde ve iki taraflı eşgüdüm halinde arabuluculuk misyonuna talip olduğu, barış ve çözüm ortamını inşa etmek amacıyla iyi niyetli arayış içinde bulunduğu anlamı çıkardı. Biden’ın sorumsuz ve sağduyudan yoksun politikası, uzlaştırıcı ve yatıştırıcı değil, bilakis kışkırtıcı ve karanlık mahiyetlidir” dedi.

TIKLAYIN – Biden, İsrail’de: Benim gördüklerime göre hastane patlamasına diğer takım sebep oldu

“Vahşet bitsin”

Bahçeli, İsrail- Filistin arasındaki ağırlaşmış sorunun yegane çözümünün, bölgede iki devletli bir yapının uluslararası toplum desteğiyle hayata geçmesi olduğunu belirterek, “1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti mutlak surette tezahür ve tecelli etmek durumundadır. Akan kanın durması, adaletin ihyası ancak bu sayede mümkündür. Sivil ve masum insanlara yönelik saldırıları nefretle kınıyor, hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler diliyor, yaralılara şifalar temenni ediyorum. Vahşet bitsin, insanlık birleşsin. Niyaz ederim ki dehşet son bulsun, dualarımız kabul olsun. Çocuklar yaşasın, katiller kahrolsun” açıklamasında bulundu.

TIKLAYIN – İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısına siyasiler tepki gösterdi; TBMM’de ortak bildiri okundu

TIKLAYIN – CANLI BLOG | Gazze’deki hastane patlamasının ardından dünya sorumluyu tartışmaya devam ediyor; Biden, kanlı günün gölgesinde İsrail’de

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir