Birleşik Metal İş: Satera Elektronik fabrikasında sendikal faaliyet engelleniyor

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası, Cengiz ve Kolin ortaklığıyla kurulan Satera Elektrik Elektronik şirketine ait fabrikada sendikal çalışma nedeniyle 30’un üzerinde işçinin işine son verildiğini duyurdu.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, konu ile ilgili açıklamasında, “Satera Elektronik fabrikasında Cengiz-Kolin-Hak-İş ortaklığıyla suç işleniyor” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* İstanbul Havalimanı’nın hemen yanı başında Satera Elektrik Elektronik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde çalışan işçiler anayasal haklarını kullanarak geçtiğimiz Mart ayında sendikamıza üye oldular ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da işyerinde yetkili olduğumuzu tescil etti.

30 ÜYE İŞTEN ATILDI

* Cengiz ve Kolin ortaklığıyla kurulan fabrikada sendikamızın örgütlenmesinin ardından 30’un üzerinde üyemiz işten çıkartıldı.

* Fabrikada çalışan üyelerimizin tamamı şirket yetkililerinin işten çıkarma tehditleri altında sendikamızdan istifaya zorlandı. Sendikamız bu sendika düşmanlığına karşı Arnavutköy’de bulunan fabrikanın önünde üç ay boyunca direniş yaptı ve eylemlerini daha sonra Cengiz Holding’in önüne taşıdı. Sendika düşmanı şirket sendikamızın yetkisine de itiraz da bulundu. İstanbul 4. İş Mahkemesi’nde 17 Ekim’de yetki davamızın ilk duruşması görülecek. İşten atılan üyelerimizin işe iade davaları da yerel mahkemede halen devam ediyor.

* Cengiz Holding’in yasa tanımazlığı sendikaya üye olan işçileri işten attıktan ve istifa ettirdikten sonra da son bulmadı. Biliyorlar ki Satera’ya DİSK er ya da geç girecek. Satera işçileri sendikamız çatısı altında mahkeme sürecinin ardından toplu sözleşme hakkına erişecekler. Herhalde sendikadan tamamen kurtulmanın bir yolu vardır diye düşünen şirket yetkilileri, fabrikanın bulunduğu aynı adreste apar topar başka bir işkolunda kurduğu yeni bir şirket kuruyor ve bu yeni şirkete tüm işçileri kaydırıyorlar.

BAŞKA SENDİKAYA ÜYELİĞE ZORLANIYORLAR

* Satera’da 22 Şubat 2023 tarihinde çoğunluğu sağlayarak bakanlığa müracaatımızı yapmış, Bakanlık 2 Mart 2023 tarihinde yetkimizi belgelemişti. Yetkili olduğumuz fabrikada farklı işkolunda açılan yeni şirketin açılış tarihi ise 31 Mart 2023. Hemen ardından yeni kurulan bu şirkete kaydırdıkları işçileri Hak-İş’e bağlı Enerji-İş sendikasına üye yapıyorlar.

* Satera işçileri patronların güdümünde olmayan bir sendika arayışına girdiler ve özgür iradeleriyle sendikamıza üye oldular. Ne var ki işçilerin sendikalaşmasına bile tahammül edemeyen Cengiz Holding şimdi yandaş sarı sendikalarını fabrikaya çağırarak işçileri sendika üyeliğine yönlendiriyor.

‘SENDİKAYI TANIYIN’

* Cengiz Holding yetkililerine sesleniyoruz; madem sendika düşmanı değilsiniz, işten çıkardığınız işçileri derhal işbaşı yaptırın. Madem sendika düşmanı değilsiniz, sendikanın yetki tespitine yaptığınız itirazı geri çekin ve işçilerin özgür iradeleriyle seçtiği sendikayı tanıyın.

* Bu yasadışı tutuma sessiz kalmayacağız. Bu hukuksuzluğu yapanların cezalandırılması için gerekli girişimler sendikamız tarafından yapılacaktır. İşçilerin özgür iradelerine yapılan saldırılarınız artık yetti. Bu ülke sizin dilediğiniz gibi at koşturduğunuz çiftliğiniz değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir