Gayrettepe Kağıthane metro hattı durakları, güzergahı neler?

37,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe- İstanbul Havalimanı Metrosu’nun Gayrettepe Kağıthane etabı açılıyor. Böylece Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arası seyahat süresi 30 dakika olacak.

GAYRETTEPE KAĞITHANE METRO HATTI AÇILIYOR

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın son halkası olan Gayrettepe-Kağıthane etabındaki çalışmaları tamamlandı. Gayrettepe-Kağıthane metro hattı 29 Ocak Pazartesi günü hizmete açılacak.

Uraloğlu, Gayrettepe-Kağıthane Metro Hattı’nın 9’uncu ve son istasyonunun Kağıthane-Gayrettepe hattı olduğunu belirterek, “Gayrettepe- Kağıthane Metro Hattı’nın 3,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe-Kağıthane etabındaki tamamlanan çalışmalarla toplam hat uzunluğumuz 37,5 kilometreye çıktı” ifadelerini kullandı.

‘TAKSİM-İSTANBUL HAVALİMANI ARASI 41 DAKİKA OLACAK’

Uraloğlu, tamamlanan proje ile Gayrettepe- İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 30 dakika, Göktürk-Mahmutbey arası seyahat süresinin 38 dakika, Tekstilkent- İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 45 dakika, Taksim- İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 41 dakika, Taksim- Göktürk arası seyahat süresinin 26 dakika ve 4’üncü Levent- İstanbul Havalimanı arasının ise 35 dakika olacağını bildirdi.

Hizmete açılacak Gayrettepe İstasyonu’nun 72 metre derinliğiyle hattın en derin istasyonu olma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Uraloğlu, “Bu istasyonumuzun inşası için 66 bin 577 metreküp beton imalatını tamamladık. 22 bin 824 metrekare kapalı alan inşa ettik. 32 adet yürüyen merdiven ile 8 asansör planladık. Hattımız vatandaşlarımıza sağladığı hızlı ve konforlu ulaşım imkanının yanı sıra mimari detaylarıyla da İstanbul’umuza yakışan ikonik mekanlar kazandırıyor. Bu istasyonun da hizmete alınmasıyla havalimanı metro hattımız metrobüs ve M2 Yenikapı- Hacıosman metrosuyla entegre olacak, hattın erişilebilirlik fonksiyonu gelişecek, aynı zamanda Şişli ve Beşiktaş da Kağıthane ve Eyüp ilçelerine metro ile bağlanmış olacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANI HATTI’NDA 5,15 MİLYON YOLCU TAŞINDI’

Uraloğlu, 37,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe- İstanbul Havalimanı Metrosu’nun 34 kilometre uzunluğundaki Kağıthane- İstanbul Havalimanı kesiminin açılışını bir yıl önce gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Açılıştan itibaren 2023 yılı boyunca günde 112 sefer ile 8 istasyonda hizmet vererek; 5,15 milyon yolcu taşındı. 20 dakika sefer sıklığı ile aylık ortalama 520 bin yolcu ağırladık. Hattımızın en yoğun kullanılan istasyonları toplam yolcunun yüzde 43 ile Kağıthane ve yüzde 30’u ile İstanbul Havalimanı istasyonlarımız oldu” açıklamasında bulundu.

GAYRETTEPE KAĞITHANE METROSU DURAKLARI

M11 / U1 & U2 (Gayrettepe – İstanbul Havalimanı – Halkalı) Metro Hattı, İstanbul’un Avrupa yakasında, bütün etapları bitirildiğinde Gayrettepe ve Halkalı’yı İstanbul Havalimanı üzerinden birbirine bağlayacak olan yaklaşık 69 km uzunluğundaki hızlı metro projesi.

Gayrettepe Kağıthane metro hatta durakları şu şekilde;

Gayrettepe, Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, Terminal 2, İstanbul Havalimanı, Kargo Terminali

Taşoluk, Arnavutköy, Fenertepe, Kayaşehir, Olimpiyat, Halkalı Stadı, Halkalı durakları ise inşa halinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir