JPMorgan 4 Türk Bankasını Negatif Listeye Aldı!

JPMorgan, 29 Ocak’ta başlayacak olan 2023 dördüncü çeyrek mali sonuç açıklama sezonuna temkinli yaklaştıklarını ve Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ile Yapı Kredi’yi Negatif Katalizör İzleme listesine aldıklarını bildirdi.

JPMorgan analistleri Mehmet Sevim ve Samuel Goodacre tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’deki makroekonomik normalleşme ve bunun sonucunda bankacılık sektörü için ortaya çıkan olumlu uzun vadeli görünüm bizi heyecanlandırıyor. Türk özel bankaları için 2024 yılında -%30 ROTE öngörüyoruz ve enflasyon düşse bile bu seviyenin 2026E’ye kadar sürdürülebilir kalacağını bekliyoruz.

Bununla birlikte, makro yeniden düzenlemenin maliyetinin banka bilançoları ve K&Z’leri üzerinden akmasıyla 4Ç23E-1Ç24E’de temel faaliyet eğilimlerinin kötüleştiğini görüyoruz, özellikle beklenenden daha yüksek marj baskıları ve artan risk karşılıkları nedeniyle kısa vadede duyarlılığı olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz.

XBANK’ın %12 yükseldiği ve CEEMEA Financials’ın yatay seyrettiği güçlü hisse fiyatı performansını göz önünde bulundurarak, 29 Ocak’ta başlayacak olan 4Ç23 sonuçlarına temkinli yaklaşıyor ve Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi’yi Negatif Katalizör VVatch’e yerleştiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir