Meteoroloji’den güncel hava durumu açıklaması: 5 gün sürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 7 günlük hava durumu tahminlerini açıkladı. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Salı gününden itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak, kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor” denildi.

SİS UYARISI

Genel müdürlükten yapılan son açıklamada ise yurdun büyük bölümünde sis ve pusun etkili olacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte ülkemizin iç kesimleri başta olmak üzere gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadiseleri görülmektedir.

Sis, atmosferik su buharının çok küçük su damlaları şeklinde yoğuşarak, yerde yatay görüşü engelleyen (1000 metrenin altında) bulut oluşumudur. Sis, çok nadir olarak buz kristallerinin yerde veya yere yakın seviyelerde oluşması sonucunda da görülebilir.

Sisin oluşumuna etki eden faktörler arasında sıcaklığın yükseklikle artması, nemlilik ve yüksek basınç gibi meteorolojik parametrelerin yanında topografya, yüzey ve toprak özellikleri, hava kirliliğine neden olan kirletici kaynaklarına yakınlık, havada bulunan ve yoğunlaşma çekirdeği görevi gören fiziksel partiküllerin yapısı ve yoğunluğu gibi etkenler sıralanabilir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak günlük tahmin raporlarımızda, bölgesel ölçekli sis tahminleri de yer almakta ve kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılmaktadır.

Yapılan son değerlendirmelere göre;

Perşembe günü gece saatlerinde, yurdumuzun, batı kesimlerden başlayarak yüksek basınç sisteminin etkisi altına gireceği,

Cumartesi günü, Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde,

Pazar günü, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde,

Pazartesi günü, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Yozgat ve Sivas çevrelerinde, gece ve sabah saatlerinde, sis ve pus hadiselerinin görüleceği tahmin edilmektedir. Sis hadisesinin meydana getireceği olumsuzluklara karşı, başta sürücülerimiz olmak üzere tüm

vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan meteorolojik tahmin ve erken uyarılara “mgm.gov.tr” internet sitemizden, mobil uygulamamızdan, Meteorolojinin Sesi Radyosu ve kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir